Mezinárodní dny proti rasismu 2024 mají téma: "Odtud až potud, aneb hranice důstojnosti"

Úsilí o obhajobu lidských práv patří k zásadním úkolům církve ve společnosti. Evangelická církev se zasazuje o porozumění a bojuje proti projevům diskriminace. Jedním z konkrétních příkladů takové snahy je organizování Mezinárodních dnů proti rasismu v Česku.

Lidé na mnoha místech světa či v různých sociálních skupinách zažívají útlak kvůli své etnické příslušnosti, víře, přesvědčení nebo sexuální orientaci. Tyto tlaky a útlaky se nevyhýbají ani České republice, o to víc s příchodem lidí z válkou stižené Ukrajiny, s rostoucí polarizací a agresivitou ve společnosti, s fenoménem sociálních sítí, dezinformacemi, nenávistnými projevy a prohlubováním příkopů mezi jednotlivými sociálními skupinami…

Letošním tématem Mezinárodních dnů proti rasismu je lidská důstojnost. Pozorný čtenář Bible o ní jistě mnoho ví – vždyť člověk je stvořen k Božímu obrazu a je korunovaný slávou a důstojností, jen o málo menší, než Bůh (Ž 8,5). Lidskou důstojnost můžeme druhému přiznat, ale také popřít. Často je důstojnost moje a toho druhého jaksi vyvážená – ten, kdo druhému důstojnost přiznává, ten ji také dostává, a ten, kdo ji u druhého popírá, popírá ji proto, že pochybuje o své vlastní.

Jak můžeme přispět k tomu, aby druzí pocítili svou důstojnost? Třeba uspořádáním či připojením se k akci v rámci letošních Mezinárodních dnů proti rasismu. Možností je mnoho – od tematické nedělní bohoslužby, přes besedu a koncert až po setkání s příslušníky menšin. Na našich stránkách můžete k těmto akcím najít inspiraci.

Mapa akcí konaných v rámci Mezinárodních dnů proti rasismu 2024:

Zde pro vás připravujeme přehled akcí pro letošní rok. Objeví se tu v první polovině března. Pokud se chcete se svou akcí přidat i vy, dejte, prosíme, vědět Mikuláši Vymětalovi na vymetal@e-cirkev.cz. Děkujeme!